Czy skórka z imbiru jest jadalna? Dowiedz się, zanim obierzesz!

Imbir, choć często obecny w polskich kuchniach, nadal pozostaje tematem wielu pytań. Przyprawa ta kryje wiele tajemnic, a w tym artykule zgłębimy temat nie tylko samego korzenia imbiru, ale także właściwości jego skórki.

Czy skórka z imbiru jest jadalna?

Tak, skórka z imbiru jest jadalna i zdecydowanie nie ma powodu, aby się jej bać. Skórka nie ma większych właściwości smakowych, dlatego nie przeszkadza w przygotowywaniu potraw. Obieranie jej często jest tylko stratą czasu, lecz istnieją pewne wyjątki.

Kiedy obierać, a kiedy nie?

Jedzenie imbiru ze skórką, przede wszystkim jest oszczędne czasowo, ponieważ nie tylko nie marnujemy czasu na obieranie, ale także oszczędzamy czas na sprzątaniu. Skórki wielu owoców i warzyw są praktycznie bez smakowe, co także odnosi się do imbiru, dlatego obierając, marnujesz tylko czas. Ponadto, często usuwając skórkę, pozbywamy się wartości odżywczych.

Niemniej jednak nieobieranie skórki wiąże się z pewnym ryzykiem. Imbir, jak każde warzywo lub owoc, jest narażony na zbieranie zanieczyszczeń. W tym przypadku ryzyko jest o tyle większe, że skórka imbiru jest chropowata, co skutkuje łatwiejszym „łapaniem śmieci”. W większości przypadkach samo umycie wystarczy, ale czasami warto nie ryzykować i usunąć skórkę.

Przeczytaj artykuł:  Picie drożdży: niezwykłe korzyści dla zdrowia i urody

Usuń skórkę, jeżeli:

  • imbir jest już lekko miękki lub nie całkiem świeży,
  • widzisz duże zanieczyszczenia na skórce, nieschodzące po umyciu.

W celu uniknięcia konieczności obierania imbiru trzeba przechowywać go w odpowiednich warunkach. Na szczęście imbir nie jest bardzo wymagającą rośliną pod tym względem, dlatego nawet przez pierwszy tydzień możesz przechowywać go poza lodówką. Jeżeli planujesz korzystać z imbiru przez około miesiąc, warto umieści go w lodówce. Kiedy nie planujesz używać imbiru przez jeszcze dłuższy czas, możesz zamrozić go, na przykład w formie plasterków.

Sposoby na obranie imbiru

Jeżeli stwierdzisz, że w danym przypadku usunięcie skórki jest niezbędne, możesz posłużyć się sprawdzonymi metodami jej usuwania. Zanim zaczniesz, możesz ułatwić sobie pracę poprzez umieszczenie imbiru w zamrażarce, na jakieś czas, dzięki czemu późniejszy etap obieranie będzie znacznie łatwiejszy.

Najbardziej lubianym sposobem obierania imbiru to metoda z łyżką. Korzystając z łyżki, zeskrob skórkę z korzenia imbiru. Możesz także wypróbować tzw. druciak, który świetnie spełni swoje zadanie w usuwaniu skórki.

Właściwości imbiru

Imbir to niezwykły skarb w kuchni i niezależenie od tego, czy obierzesz skórkę, czy nie, posiada on niesamowite właściwości.

Przeczytaj artykuł:  Grejpfrut - smaczny sposób na zdrowie i niską kaloryczność

Właściwości lecznicze

Imbir często kojarzy nam się z przeziębieniem. Jest to bardzo trafne skojarzenie, ponieważ posiada on bardzo dużo właściwości leczniczych takich jak na przykład:

  • niwelowanie bólu gardła,
  • wspomaga trawienie – co może w małym stopniu pomóc w procesie odchudzania,
  • chroni przed powstawaniem zakrzepów,
  • pomaga w uśmierzaniu bóli menstruacyjnych.

Wartości odżywcze

Imbir jest także świetnym źródłem wszystkich składników odżywczych, takich jak białka tłuszczy, węglowodanów, witamin, błonnika, a nawet składników mineralnych.